Telewizor do konsoli

telewizor do konsoli


Dla graczy gier komputerowych istotnym elementem staje się ekran. Można wybierać wśród różnego rodzaju monitorów lub kupić telewizor. Wybór telewizora należałoby rozpocząć od określenia wielkości budżetu. Gdy wiemy już, ile chcemy wydać na telewizor do gier, powinniśmy zastanowić się nad interesującymi nas parametrami technicznymi.

Przekątna matrycy w telewizorze

Wielkość telewizora ma znaczenie przy grach sieciowych, gdy o zwycięstwie decyduje szybkość reakcji oraz większa spostrzegawczość, którą może zapewnić nam odpowiednio duży ekran, uwidaczniający w lepszy sposób szczegóły.
Oczywiście nie można przesadzać i do małego pokoiku kupować giganta, którego nie będziemy w stanie ogarnąć wzrokiem. Jednak trzeba uważać też, by nie zakupić telewizora o zbyt małej przekątnej ekranu, który zmusi nas do przysuwania fotela jak najbliżej ekranu. Ideałem byłaby możliwość przetestowania różnych rozmiarów, najlepiej w warunkach domowych lub w pomieszczeniu o rozmiarach zbliżonych do naszego pokoju.

Czy LED jest najlepszy?

Telewizory LED zwykle szczycą się wysokim kontrastem oraz wysoką jakością obrazu. Często jednak daje się to zauważyć dopiero w modelach z wyższej półki. Ważną rzeczą w przypadku tych telewizorów jest input lag. Opóźnienie sygnału, od ruchu do reakcji, w przypadku gier decyduje o przyjemności, jaką czerpiemy z grania. Im niższy parametr input lag, tym lepiej. Szczególnie gdy grasz w gry dynamiczne.

Alternatywą dla telewizorów LED są telewizory OLED,  które cechują się zerowym czasem reakcji, jednak z czasem mogą powstawać powidoki, jak niegdyś w telewizorach plazmowych. Dopóki ta cecha ujemna tej technologii nie zostanie wyeliminowana, w grach zdecydowanie lepszy będzie telewizor LED.

Jeżeli grasz w różne rodzaje gier, głównie wieczorami lub w dzień, przy zasłoniętych oknach. Jeśli lubisz płynny obraz, duże przekątne i nie zależy ci na wysokości rachunku za prąd wówczas lepszy, wyborem dla ciebie będzie telewizor plazmowy.

Jeżeli preferujesz mniejszy panel, bardziej ekonomiczny, a na dodatek grasz głównie w dzień, przy świetle słonecznym i w jedną, ulubioną grę, to lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie. Telewizor LCD z podświetleniem LED.

Co z jakością dźwięku?

pady do gry

 

Nie powinniśmy po telewizorze oczekiwać super jakości dźwięku, gdyż żaden telewizor nam tego nie zapewni. Dlatego, jeżeli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, to wyjściem staje się zakup zewnętrznych głośników. Dźwięk w grach jest równie ważny co grafika (wyobrażacie sobie rozgrywki w Forze bez dźwięku, lub z jego bardzo niskiej jakością)? Alternatywą dla zewnętrznych głośników są również słuchawki, koniecznie z kablem lub bluetooth. Nie zaleca się kupować słuchawek radiowych ze względu na szumy.

 

Matryca

W telewizorach powyżej 42 cali kluczowe znaczenie ma matryca. 200, 400, a nawet 1200 Hz to jedynie chwyt marketingowy, Tak naprawdę są tylko dwa rodzaje matryc 50 i 100/120hz. Jeżeli producent deklaruje, że sprzęt ma 600 hz, to nie chodzi mu o matryce, ale o softwarowe podbicie częstotliwości. Im jest ona wyższa, tym obraz będzie czarniejszy. Więcej o tym przeczytasz we wpisie Jaki Telewizor kupić? Wybieramy model 4K UltraHD

Do konsoli najlepszy będzie telewizor z matrycą 100 hz, który zapewni najbardziej płynny obraz i krótki czas reakcji.

Jaki telewizor do gier wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego telewizora dla gracza, tak jak nie ma dwóch jednakowych graczy. Każdy powinien dostosować kupowany sprzęt do swoich preferencji, potrzeb i przede wszystkim do zasobności portfela. Są jednak modele szczególne warte uwagi, które zyskały sobie dużą popularność dzięki świetnemu stosunkowi jakości do ceny, dzięki czemu spełnia wymogi najbardziej wymagających graczy.

 

Zobacz więcej telewizorów

One thought on “Telewizor do konsoli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *