Jakie kino domowe? Poradnik, na co zwrócić uwagę

Zestaw kina domowego

W dzisiejszych czasach producenci telewizorów przywiązują ogromną uwagę do jakości obrazu. Chwaląc się płynnością ruchu, żywymi kolorami oraz głęboką czernią zapominają, że telewizor to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Niestety zamontowanie w cienką obudowę wysokiej jakości głośników jest trudne i spowodowałoby wzrost ceny końcowej produktów. Dlatego też bardzo często jakość dźwięku emitowanego przez nowoczesne modele telewizorów pozostawia wiele do życzenia.

Najprostszym i najtańszym sposobem na poprawę jest zakup soundbaru, czyli poziomego głośnika zewnętrznego podłączanego bezpośrednio do telewizora. Aby jednak uzyskać lepsze efekty należy zainwestować w wysokiej jakości zestaw kina domowego.

Zestaw kina domowego. Na co zwracać uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą zarówno jakością jak i ceną. Wybór idealnego zestawu kina domowego nie jest więc łatwy. Warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas szukania zestawu, żeby nie żałować swojego wyboru i wydanych pieniędzy.

Punktem wyjścia jest zwrócenie uwagi na odtwarzacz. Najlepiej zdecydować się na nowoczesny model, który będzie odtwarzał zarówno płyty DVD, jak i Blue-Ray. Należy pamiętać, że nawet najlepsze kino domowe nie zapewni wysokiej jakości dźwięku, jeśli odtwarzany film nie będzie posiadał wielokanałowej ścieżki dźwiękowej. Ciekawą opcją jest wybór modelu z dyskiem twardym pozwalającym na zapis materiału emitowanego w telewizji. Na rynku dostępne są też już modele, które umożliwiają odtwarzanie materiałów znajdujących się na innych komputerach podłączonych do sieci.

Popularne zestawy kina domowego

Zobacz więcej zestawów kina domowego 

Amplituner w kinie domowym

Drugim istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając zestaw kina domowego jest amplituner. Amplituner, czyli mówiąc inaczej wzmacniacz z tunerem, jest odpowiedzialny za przekształcanie sygnału cyfrowego w analogowy. To od niego w dużej mierze zależy jakość dźwięku jaki będzie wydobywał się z głośników.

Czytając specyfikację urządzenia warto sprawdzić jaką moc wyjściową oferuje dane urządzenie. Wysokiej jakości amplitunery posiadają moc wyjściową pomiędzy 100W, a 150W na jeden kanał. Kanały z kolei informują ile maksymalnie głośników można podłączyć do urządzenia. Najczęściej spotyka się oznaczenia 5.1 lub 7.1, które umożliwiają podłączenie subwoofera oraz pięciu lub siedmiu głośników.

Głośniki – jak je dopasować

Jeśli chodzi o ilość głośników to wybór powinien być w dużej mierze uzależniony od wielkości pomieszczenia, w którym będzie znajdował się zestaw kina domowego. W przypadku małych pokoi rozmieszczanie siedmiu głośników nie ma sensu. Należy pamiętać, że przy wyborze głośników nie należy się kierować ich wielkością ani wyglądem ponieważ te parametry w niewielkim stopniu wpływają na jakość emitowanego dźwięku. Dużo więcej informacji o jakości dźwięku można uzyskać sprawdzając ich moc oraz pasmo przenoszenia.

Jak to wszystko połączyć

Ostatnim elementem na jaki warto zwracać uwagę szukając dobrego kina domowego są złącza. W chwili obecnej większość nowoczesnych zestawów wyposażonych jest w wyjścia HDMI, które umożliwiają przesył zarówno obrazu, jak i dźwięku do telewizora. Aby charakteryzował się on wysoką jakością trzeba jednak zaopatrzyć się odpowiedni kabel. Te najdroższe i najlepsze pokryte są złotem lub platyną.

Powyższe przykłady pokazują, że wybór dobrej jakości kina domowego nie jest sprawą łatwą. Posiadając jednak podstawową wiedzę i poświęcając trochę czasu, znaleźć można zestawy, które spełnią nasze oczekiwania, a przy tym nie zrujnują domowego budżetu.

Które zestawy kina domowego są najchętniej kupowane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *