Jaki Telewizor kupić? Wybieramy model 4K UltraHD

telewizor 4k

Przymierzając się do kupna nowego telewizora chcemy, aby dawał on jak najlepszy obraz. Telewizory za 4K są coraz bardziej powszechne, a sygnał najwyższej jakości dostępny na coraz więcej platformach, w tym Youtube i Netflix. Nadszedł więc czas na zakup nowego telewizora 4K. Ale czym się on cechuje i jakie modele warto brać pod uwagę?

Jaki telewizor 4K? To istotne pytanie. Świat się zmienia, tak samo szybko jak technologia, która nas otacza. Nadeszła nowa generacja telewizorów. Po FullHD czas na 4K, który ma dwa razy więcej pikseli, a to z kolei oznacza dwa razy lepszy obraz. Czy telewizory wysokiej rozdzielczości musza być drogie? Otóż nie!

 

Czym jest telewizor 4K

 

4K i Ultra HD jest używane przez producentów zamiennie. Różnica telewizora 4K polega na czterokrotnie większej rozdzielczości obrazu. Obraz 4K jest lepszy niż ultra HD. W przypadku pierwszego rozdzielczość wynosi 4096×21660 px co daje obraz kinowy. Obraz UltraHD to 3840x2160px dając obraz telewizyjny. To w tej rozdzielczości najczęściej ogląda się telewizję wysokiej rozdzielczości.

Nowe telewizory mają obraz dużo ostrzejszy i bogatszy w szczegóły niż poprzedni standard Full HD. Poza rozdzielczością obrazu możliwe jest także dużo płynniejszy obraz, gdyż teraz zona wygenerować go w 120 klatkach na sekundę (w telewizorach fullHD płynności jest w 24 klatkach na sekundę).

Osoby lubiące oglądać filmy w 3D będą zachwycone, ponieważ teraz technologia pasywna niczym nie ustępuje okularom aktywnym. Obraz w każdym oku będzie wyświetlanym w pełnym FullHD, co było dotąd niemożliwe w telewizorach Ultra HD.

 

Telewizor 4K czy FullHD?

Telewizory FullHD doskonale zadomowiły się w dzisiejszych czasach, ale jak każda technologia, tak i ta musi ustąpić przed nowszą, lepszą w formacie 4K

Telewizory 4K oferują czterokrotnie więcej pikseli, dzięki czemu obraz może być bardziej bogaty w szczegóły. 2840×2160 jest obecnie największą rozdzielczością dostępną w Europejskich modelach, ale za oknem już widać telewizory 8K, jednak zanim się pojawią, minie wiele lat.

Telewizory FullHD cechują się rozdzielczością 1920×1080 pikseli, co teorii przekłada się na niższa jakość obrazu. A jak jest w praktyce?

Obecnie większość telewizji nadaje sygnał w FullHD, więc telewizor 4K będzie zmuszony do upscalingu sygnału do wyższej rozdzielczość. Jeszcze kilka lat temu, gdy pierwsze telewizory 4K dopiero raczkowały, można było mówić,  że upscaling pogarsza jakość obrazu. Współczesne modele ze średniej półki nie mają tego problemu. Obraz jest bardzo ostry i bogaty w szczegóły.

Dzięki czterokrotnie wyższej rozdzielczości obrazu, technologia 3D w trybie pasywnym, a więc w takich telewizorach jak LG czy philips, gdzie okulary są bez baterii, obraz jest znacznie lepszy, niż 3D w telewizorach Full HD.

 

O ile nie podlega wątpliwości, że do 2 tysięcy lepiej kupić telewizor FullHD niż 4K, tak w przypadku wyższej półki cenowej, lepiej zainwestować w telewizor UltraHD jako inwestycję w przyszłość.

Już dzisiaj konsola Playstation 4 Pro jest stworzona dla telewizorów o wysokiej rozdzielczości. W 100% wykorzystuje ich potencjał dzięki obsłudze HDR.

 

Obecnie aby oglądać materiał w wysokiej rozdzielczości można korzystać z usług steramingowych jak Netflix czy Youtube. Na filmy na płytach trzeba będzie bardzo długo poczekać, ponieważ jeden zajmuje średnio 300GB danych. Jest tez główny powód  rozwoju usług steramingowych. Ale trudni zaprzeczyć, ze lepie wydać 40 zł za nieograniczoną bibliotekę filmów niż 100 zł za jeden film na płycie podatnej na uszkodzenia.

 

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie telewizorów UltraHD

 

Przyjrzyjmy się popularnym modelom telewizorów 4K  z wyższej półki. Co możemy po nich oczekiwać? To przede wszystkim podświetlenie i kontrast.

Podczas, gdy zwykłe telewizory maja podświetlenie krawędziowe, tak modele z najwyższej półki mogą już posiadać  pełne podświetlenie tylne. Przekłada się to na odrobinę wyższy koszt zużycia energii, ale eliminuje efekt cloudingu, czyli plam, które są widoczne podczas ciemnych scen.oglądanie telewizji

Dodatkowo telewizory te mogą pochwalić się  znacznie wyższym kontrastem. Kontrast to różnica pomiędzy najciemniejszym punktem a tym najjaśniejszym. Im niższy jest kontrast, tym ta różnica jest mniejsza. Powstaje wtedy niemiła dla oka szarość, zamiast głębokiej czerni.

Najwyższy kontrast mają telewizory OLED, wśród telewizorów LED wartość ta ma najczęściej 1:1000

Wśród innych funkcji, niedostępnych dla tańszych telewizorów można spotkać ulepszenia obrazu, których nazwy każdy producent sam sobie zastrzega.

 

Telewizor OLED w rozdzielczości 4K, poznaj je lepiej!

 

Zobacz więcej

 

Zakrzywiony telewizor, czy lepiej zwykły?

Model telewizora z zakrzywionym ekranem to cały czas trend innowacyjny. Najpierw traktowany jako ciekawostka, wybryk techniki budził ciekawość odwiedzających targi branżowe. Z czasem jednak okazuje się, że mają one wiele zalet, które trzeba się tylko nauczyć wykorzystywać.

Telewizory z zakrzywionym ekranem w swojej ofercie jako pierwsze zaprezentowały takie firmy  jak: Samsung i LG. Podobnie jak wiele innych modeli, dostępne są również wersje 3D oraz Smart TV. Zatem suma tych udogodnień przestaje być li tylko zabiegiem marketingowym, lecz dostarcza realne korzyści, estetom co prawda, ale wszystko przed nami.

 

Telewizor w rozdzielczości 4K , która pojawia się również w telewizorach o zakrzywionym ekranie nie zmienia nam specjalnie obrazu filmu oglądanego na przykład w kablówce. Rozdzielczość tego materiału jest dużo niższa od 4K, nie ma w nim zatem zastosowania, przynajmniej do tej pory.

 

Zdaniem producentów i konstruktorów zakrzywiony telewizor posiada większe pole widzenia. Zależy ono od odległości  od telewizora, promienia krzywizny i przekątnej telewizora. Krzywizna ekranu niweluje zniekształcenia obrazu powstające w zależności od odległości od telewizora. Czyli zasługą krzywizny ekranu jest to, że możemy oglądać naprawdę duży obraz, a nie pojawiają się na nim zniekształcenia czy skróty perspektywiczne. Powstaje wrażenie głębi obrazu, doskonale widzimy wszystkie plany.

Telewizor Curved to także większa czystość obrazu na ekranie, mniej odbić światła, lepszy kontrast oglądanego obrazu. Wyraźniejsze kolory i lepiej zarysowana czerń. Wszystko to na korzyść ekranu zakrzywionego w stosunku do zwykłego o tej samej wielkości ekranu.

zakrzywiony telewizor

Dodatkową zaletą zakrzywionego ekranu jest jego lepsze doświetlenie. Dzieje się tak, ponieważ w rogach ekranu nie zachodzą zmiany jasności obrazu. Jednak kupując telewizor z zakrzywionym ekranem trzeba pamiętać, że najlepszy efekt uzyskuje się w jednej jedynej konfiguracji przestrzeni, w której ustawiamy telewizor. Przeniesienie go  w inne miejsce automatycznie spowoduje powstanie zniekształceń na ekranie. Najlepszy efekt i stuprocentowe wykorzystanie jego możliwości pojawia się, gdy widz siedzi bezpośrednio przed środkiem ekranu.

 

Jeżeli zamierzamy kupić telewizor z zakrzywionym ekranem i będziemy go wykorzystywali głównie do oglądania filmów, warto kupić telewizor o dużym ekranie. Dla pomieszczeń standardowych, mniejszych, ekran telewizora zakrzywionego powinien mieć około 40 cali. Dla większych pomieszczeń, dobrze jest kupić telewizor jeszcze większy. Zakrzywiony obraz jest szczególnie przydatny przy emisjach filmu dla szerszego grona osób.

Jeżeli zakrzywiony telewizor ma być wykorzystywany jako ekran komputera , powinien to być model do 36 cali , natomiast o dużej rozdzielczości. Jednak takie telewizory nie posiadają całego zakresu kolorów, dlatego też ich funkcjonalność do takiego przeznaczenia jest ograniczona, dlatego nie można z nich korzystać na przykład do obróbki zdjęć czy filmów.

 

Matryca, dlaczego jest tak ważna?

W cenie 3000 – 5000 zł można kupić naprawdę przyzwoity telewizor Ultra HD . Przyzwoity, ponieważ już  wyposażone w matryce 100Hz/120Hz. Matryce w telewizorach 4K za 2000 zł, których jest pełno w promocji mają tak naprawdę odświeżanie 50Hz/60Hz. Oznacza to, że wzrok szybciej się męczy, a obraz jest mniej płynny. Można to zauważyć przy oglądaniu piłki nożnej, kiedy to piłka zostawiać będzie smugi na ekranie. Dlatego w tych cenach lepiej wypada zwykły TV 1920x1080p z matrycą 100Hz.

Ale dlaczego wiele telewizorów posiada matryce 50Hz, podczas gdy na opakowaniu piszą, że ma 200Hz, 400Hz a niekiedy nawet 1000 Hz? Jak to możliwe, że najlepsze telewizory mają jedynie 100Hz a te tańsze kilkukrotnie wyższą wartość? Wszystko się tyczy tego, co należy rozumieć pod podanymi przez producenta i sprzedawcę danymi.

Wartości Hz podane na opakowania dotyczą programowego podbicia odświeżania. Co to dokładnie oznacza? Pomiędzy klatki wstawiany jest czarny obraz, imitujący większa ilość klatek na sekund, a więc wyższe odświeżanie. Obra jest wtedy płynniejszy, ale też ciemniejszy. Zdecydowanie lepiej jest zakupić telewizor z matryca 100Hz i z 120 Hz na opakowaniu,  niż telewizor z matrycą 600Hz i 800 Hz programowym.

Ile herców powinien mieć telewizor?

Kupując nowy telewizor musimy bardzo dobrze zapoznać się ze specyfikacją techniczną dostępnych na rynku modeli. W sklepach z elektroniką jest wiele odbiorników oferujących różnorodne parametry. Na co warto więc zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej dopasowane urządzenie do naszych potrzeb?

Częstotliwość odświeżania obrazu jest informacją dobrze eksponowaną przez producenta i sprzedawcę. Pozowała ot kupić odbiornik przystosowany pod indywidualne potrzeby.

Płynność obrazu w telewizorze

Niezwykle istotnym elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę oglądając różne modele telewizorów, jest to, jaką częstotliwość odświeżania obrazu oferują.

Częstotliwość odświeżania obrazu wyrażana jest za pomocą herców (Hz). Jest to jednostka miary częstotliwości w układzie SI definiowana jako liczba cykli na sekundę. Generalnie przyjmuje się, że im większa ilość Hz, tym płynniejszy obraz, gdyż zwiększa się liczba wyświetlanych klatek na sekundę.

Aktualnie najniższą częstotliwość odświeżania, jaką w ogóle powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie telewizora, jest 100 Hz. Nie warto bowiem inwestować pieniędzy w odbiorniki o niższych parametrach, gdyż raczej nie będziemy zadowoleni z oferowanej przez nie jakości obrazu. Jeżeli więc chcemy bez zakłóceń oglądać programy i filmy w jakości DVD, Blu – ray wybierzmy odbiornik o częstotliwości powyżej 100 Hz. Jednak, jeśli kupujemy telewizor obsługujący jakość obrazu Full HD czy 4K, częstotliwość odświeżania powinna być jeszcze wyższa i wynosić co najmniej 200 Hz byśmy w pełni mogli cieszyć się dobrą jakością obrazu. Jeśli natomiast będziemy korzystać z opcji oglądania filmów w technologii 3D, wybierajmy odbiorniki z odświeżaniem obrazu co najmniej 300 Hz, a najbardziej optymalnym wyborem w tym wypadku będzie wartość 400 Hz.

Parametr ten jest istotny, nie tylko jeśli chodzi o sam komfort oglądania obrazu. Ma on także znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie także na zdrowie. Długotrwałe korzystanie z telewizorów, których częstotliwość odświeżania nie przekracza 85 Hz może bowiem powodować u nas bóle głowy, zmęczenie oczu i inne nieprzyjemne objawy. Nie mówiąc już o tym, że oglądanie telewizji zamiast być dla nas przyjemnością, stanie się po prostu męczące.

Częstotliwość odświeżania obrazu jest bardzo ważna dla kibiców piłki nożnej. Dzięki wysokiej częstotliwości piłka w locie nie zostawi charakterystycznej smugi. Każda dynamiczna scena jest pokazana znacznie lepiej/ Z tego też powodu telewizor do gier powinien mieć dobre odświeżanie.

 

Podstawową wadą telewizorów z wyższą częstotliwością odświeżania obrazu jest jednak ich znacznie wyższa cena. Jeśli więc mamy mocno ograniczony budżet będziemy skazani niestety na wybór telewizora o niższej liczbie herców. Jeśli jednak jesteśmy gotowi nieco dopłacić, by w zamian cieszyć się większym komfortem oglądania, warto jest rozważyć zakup telewizora o większej częstotliwości odświeżania. Na pewno powinny to zrobić osoby, które cenią sobie idealny i płynny obraz oraz nie chcą go tracić podczas wyświetlania scen dynamicznych. Oglądanie filmów czy codziennych programów stanie się wówczas prawdziwą przyjemnością, której nie będą zakłócać żadne irytujące spowolnienia. Pamiętajmy także, że jest to zakup, który posłuży nam kilka ładnych lat, dobrze więc by było, gdyby całkowicie spełniał nasze oczekiwania.

Czym jest HDR w telewizorze?

Telewizory 4K mają już na standardzie technologię HDR, która jest odpowiedzialna za odpowiedni kontrast na ekranie. Inaczej, dopasowuje zakres jasności na ekranie do oczu człowieka, więc telewizor wyświetli więcej szczegółu. Koniec z ciemnymi obrazami na ekranie, zwłaszcza w scenach w nocy. Ma on sprawić, ze obraz będzie bardzie realistyczny, bogatszy w szczegóły i przede wszystkim jaśniejszy. Niektórzy mówią, że różnica między telewizorem z HDR a bez HDR jest większa, niż pomiędzy FullHD i 4K. Po części mają rację, dlatego warto szukać tego oznaczenia przed kupnem nowego telewizora.

 

 

Jaki telewizor 4k do 3000 zł

Zobacz więcej

Telewizory 4k do 5000 zł

Zobacz więcej

Najchętniej wybierane modele telewizorów 4K, dla osób szukających najlepszych wrażeń!

Zobacz więcej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *