Jak wybrać pralkę do domu?

pralka

 

Pralka, wraz z lodówką stanowi najważniejsze urządzanie AGD w gospodarstwie domowym. I chociaż mało komu się kojarzy z luksusem, luksusem jest. W dzisiejszych czasach trudno sobie można wyobrazić trudność, z jaka przyszło by żyć, jeżeli zabrakłoby tego urządzenia. Jednak jak każdy sprzęt psuje się, i w końcu nadchodzi dzień, w którym trzeba podjąć decyzję  o zakupie nowej pralki.

Jakie rodzaje pralek w polskich sklepach?

To, jaka pralka jest najlepsza do domu, jest zależne od warunków, w jakich będzie ona stała. Istotna jest wielkość pomieszczenia.

Pralki można zakupić w wielu rozmiarach, jednak podstawowym podziałem jest:

 • Pralka ładowana od frontu,
 • Pralka ładowana z góry.

Jak nie trudno się domyśleć, pralki z drzwiczkami od frontu są uznawane za najwygodniejsze, i myśląc o pralce wyobrażamy sobie mniej więcej taki model. Pralki tego typu cechują się spora ładownością. 6 kg to już standard (chyba, że wybierzemy węższy model). Dobre pralki wypiora nawet 12 kg ubrań! Niestety , nie każdy może sobie pozwolić na taką pralkę w domu. Nie jest to wina zasobności portfela, ale miejsca, gdyż te zajmują go całkiem sporo. Można co prawda wybrać modele węższe nawet o połowę, w ciasnych pomieszczeniach królują pralki z ładowaniem od góry. Taka pralka jest w stanie wyprać ok. 5 kg. ubrań. Z kolei jej wadą jest brak możliwości postawienia na niej czegokolwiek z oczywistych powodów – te drzwiczki trzeba ciągle otwierać.

Pralka otwierana od frontu:

Zalety:

 • Wygoda podczas ładowania i wyciągania prania,
 • Bardzo duża ładowność,
 • Możliwość postawnie na niej płynów i innych akcesoriów łazienkowych.

Wady:

 • Zajmuje dużo miejsca

 

Pralka otwierana od góry:

Zalety:

 • Zajmuje niewiele miejsca:

Wady:

 • Drzwiczki otwierane od góry.

 

 

Nowoczesność dzisiejszych pralek

Jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, że współczesne pralki będą oferować tak dużą ilość funkcji.

Producenci prześcigają się w implementacji coraz to nowszych i lepszych rozwiązań technologicznych.  Szczególną uwagę poświęca się funkcją odplamiania, których pralka może mieć aż 16, a każda dopasowana do innego rodzaju plamy, bez konieczności stosowania odplamiacza. Np. krwi, pomidorów czy trawy i kawy.

 

Oto niektóre udogodnienia pralek, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

 • Funkcja EcoPerfekt pozwala na oszczędność energii podczas prania. Chociaż same pranie trwa dłużej, oszczędność może wynieść nawet 30%! Funkcja ta może występować także pod inną nazwą, z fraza „Eco”.
 • Funkcja TimePerfect, który jest przeciwieństwem opcji ECO. Pranie trwa zdecydowanie krócej, ale pobór energii się zwiększy. Występuje także pod nazwa „szybkie pranie”

 

Dzisiejsze pralki są tworzone także z myślą o alergikach. Pralki wyposażone są w tryb, który za zadanie ma bardzo dokładne wypłukanie tkanin, aby usunąć detergent. Tryb ten jest zalecany także dla każdego nowo zakupionego ubioru.

 

Przydatna okazuje się również funkcja opóźnienia startu, np. do konkretnej godziny. Można w ten sposób tak nastawić pralkę, by zaczęła prać kończąc w momencie, gdy powróci się z pracy. Dobre pralki wyposażone są w zabezpieczenie, które zapobiegnięcie przypadkowej awarii pralki, podczas nieobecności właściciela. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w WiFi (tzw. Internet Rzeczy), dzięki temu możliwe będzie zaprogramowanie jej z dala od domu.

Mnogość funkcji pralek pozwala na dopasowanie jej pod konkretne potrzeby. Dlatego mając dziecko, upewnij się, że pralka ma specjalny program do ubranek dziecięcych oraz blokadę panelu przed dziećmi. Blokada ta trzyma zamknięte drzwiczki jeszcze kilka minut po zakończeniu programu.

Jedną z ciekawszych funkcji, jaką warto wymienić jest funkcję prania parowego, która ni niszczy odzieży, a zaoszczędza czas i pieniądze, zużywając mnie wody.

 

Energooszczędność

Pralki powinny być energooszczędne, stąd wprowadzane tryby Eco, które co prawda piorą dłużej, ale efekcie końcowym pozwalają na duże oszczędności dla portfela i środowiska.

Nie opłaca się kupować najtańszej pralki, która z ekologią nie ma nic wspólnego. Dobrze jest więc zainteresować się oznaczeniami klasy energetycznej, która informuje o zużyciu prądu.

Najniżej, i najmniej oszczędna jest klasa D. Jednak w sklepach zdecydowanie przeważa klasa A i wyżej.

 • Najwyższa klasa A+++ pozwala na zaoszczędzenie więcej 45% energii w stosunku do klasy A.
 • Przy klasie A++ oszczędność wynosi do 45%
 • Klasa A+ to „jedynie” 25% oszczędności w porównaniu z niższą klasą A.

 

Jak widać, kupienie energooszczędnej pralki zaowocuje dużymi oszczędnościami w ich eksploatacji!

 

 

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie pralki do domu?

szklane drzwiczki od pralki
Szklane drzwiczki od pralki

Najważniejsza jest ergonomii i bezpieczeństwo użytkowników. Obsługa pralki powinna być prosta i intuicyjna. Większość pralek posiada na szczęście czytelny interfejs, a trudność obsługi mogą mieć jedynie osoby starsze.

Istotną kwestią jest bezpieczeństwo. To kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Drzwiczki będą powinny być wykonane ze szkła, które ni przewodzi ciepła (drzwiczki nie będą gorące podczas prania). Najlepiej, aby drzwiczki były wykonane z podwójnego szkła.

 

Prędkość obrotów pralki

Prędkość obrotowa bębna podczas wirowania, to jedna z najważniejszych kwestii, jaką się porusza przy kupnie pralki. jest to rozsądne. iw szybciej wiruje bęben, tym pranie jest lepiej odwirowane i szybciej wyschnie.  . Najtańsze modele pralek  wirują z prędkością 600-800 obr./min, a najdroższe osiągają nawet 2000 obr./min. która wartość jest najrozsądniejsza? Dobrze jest kupować pralkę, która ma co najmniej 1200 obrotów.

Bardzo szybkie wirowanie przyczynia się jednak do gniecenia ubrać, przez co wymagają one więcej czasu przy prasowaniu. Również istotne jest fakt, że im wyższe obroty, tym praca pralki jest głośniejsza. Warto więc wybrać taka pralką, której praca nie przekracza 50 dB/

 

 

Najpopularniejsze pralki  w klasie A+++

Zestawienie pralek obejmuje tylko modele, które:

 • Posiadają klasę A+++
 • Posiada co najmniej 1200 obrotów na minutę.
 • Mają stosunkowo niski poziom głośności pracy, nie przekraczający 52 dB.

 

 

Zobacz więcej pralek

 

 

Im tańsza jest pralka, tym ilość funkcji jest mniejsza. Również zabezpieczenia są mnie pewne, dlatego najlepiej decydować się na pralkę znanego producenta, ze średniej półki lub wyższej.

Kupno najtańszej pralki może skończyć się źle, lub przygodna z nią krócej, niżbyśmy tego chcieli (po prostu się zepsuje).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *